Procesory Intel Core 13 generacji - niewiele, a tak wiele
04-10-2022
Niecały rok temu, bowiem 14 grudnia 2021, Intel przedstawił światu 12 generację swoich procesorów. Niewiele ponad 9 miesięcy później - 27 września 2022 - otrzymaliśmy kolejną, 13 generację jednostek Intel Core. Po wielkim skoku w kierunku hybrydowej architektury nadszedł czas na dopracowanie tej technologii, podnosząc poprzeczkę wydajności.
Procesory Intel Core 13 generacji - szybciej, niż się spodziewaliśmy
Niecały rok między premierami dwóch generacji musi oznaczać, że Intel jest pewny możliwości swoich najnowszych procesorów. Charakterystyczna, hybrydowa architektura wykorzystuje dwa typy rdzeni - energooszczędne rdzenie E (Efficiency) oraz wysokowydajne rdzenie P (Performance). Te ostatnie dodatkowo wspierają wielowątkowość, co sprawia, że zadania wykonywane przez procesor rozdzielane są pomiędzy trzema docelowymi “jednostkami”. Tak zbudowany procesor wymaga specjalnego schedulera, czyli niskopoziomowego programu zarządzającego jego pracą. Intel zwrócił się do Microsoftu w celu nawiązania współpracy przy tworzeniu tego narzędzia dla Alder Lake - dwunastej generacji Intel Core, która po raz pierwszy wprowadziła tę architekturę. Intel Thread Director, a więc omawiany scheduler, zadebiutował w systemie Windows 11. Zmienia on fundamentalnie działanie całego systemu “pod powierzchnią”, więc z przyczyn technicznych nie jest dostępny w poprzedniej wersji - Windows 10.
Intel Raptor Lake - więcej znaczy lepiej
Opracowywany za kulisami scheduler, długo przed premierą Windowsa 11, z biegiem czasu pozwala Intelowi jeszcze lepiej wykorzystywać jego możliwości, a w połączeniu z doświadczeniem zebranym dzięki 12 generacji procesorów, kalifornijski producent wykorzystał nową wiedzę, aby stworzyć udoskonaloną 13 generację - Raptor Lake. Tym razem otrzymujemy więcej rdzeni, zarówno typu E jak i typu P. Warto jednak wspomnieć, że rok temu podział ten zaczynał się od i5-12600K oraz i5-12600KF, a uplasowane niżej modele, na przykład i5-12400, nie korzystały z rdzeni energooszczędnych. Tegoroczna zapowiedź na ten moment oficjalnie nie zawiera wzmianek o modelach niższych, niż i5-13600K oraz i5-13600KF, natomiast nieoficjalne dane wskazują na wykorzystanie hybrydowej architektury we wszystkich procesorach rodziny i5. Rdzeni energooszczędnych ma rzekomo zabraknąć dopiero w układach i3. Wspomniane przed chwilą i5-13600K oraz i5-13600KF posiadają 14 rdzeni w konfiguracji 6P+8E, a i7-13700K oraz i7-13700KF - 16 rdzeni w konfiguracji 8P+8E. Wszystkie te procesory podwoiły więc liczbę rdzeni energooszczędnych w porównaniu do 12 generacji. Najwyżej pozycjonowane i9-13900K oraz i9-13900KF nie zyskały zwiększonej liczby rdzeni, lecz ich przewaga nad odpowiednikami “dwunastek” przejawia się w innych obszarach. Ich większa wydajność możliwa jest dzięki wyższej częstotliwości taktowania oraz drastycznemu skokowi pojemności pamięci podręcznej L2 i nieznacznie zwiększonej pamięci L3. Zabieg ten został zastosowany w całej linii procesorów 13 generacji.
Zwiększenie liczby rdzeni typu E, według Intela, pozwala podnieść wielowątkową wydajność o 41%. Pozostałe usprawnienia tej generacji składają się na 15% lepsze osiągi w zadaniach jednowątkowych.
Nowy chipset Intel, szybsza pamięć, lepsza wydajność
Nowości trzynastej generacji nie kończą się jednak na samych rdzeniach. Intel opracował nowy chipset serii 700 dla nadchodzących płyt głównych dedykowanych nowym procesorom, jednak te nadal wspierają płyty z chipsetami serii 600. Chipset serii 700 ma oferować jeszcze lepsze niż do tej pory możliwości overclockowania, głównie skupiając się na podkręcaniu taktowania pamięci. Rozszerzone zostało wsparcie dla pamięci DDR5, jednocześnie kontynuując wsparcie dla DDR4, dzięki czemu użytkownicy mają większe możliwości konfigurowania systemu zgodnie z potrzebami i możliwościami finansowymi. Obsługa pamięci DDR5 4800 MT/s w zeszłorocznej generacji została poszerzona o DDR5 5200 MT/s oraz 5600 MT/s. Usprawnienia w obsłudze PCIe 5.0 oznaczają możliwość współpracy z nośnikami SSD M.2 z PCIe 5.0. Do dyspozycji otrzymujemy do 16 linii PCIe 5.0 oraz cztery linie PCIe 4.0.
Zintegrowana grafika Intel UHD po staremu
Zintegrowane układy graficzne w procesorach bez dopisku “F” są tymi samymi, które zobaczyliśmy rok temu w 12-tej generacji Intel Core, a więc UHD Graphics 770. Tegoroczna odsłona oferuje jednak nieznacznie podniesioną maksymalną częstotliwość taktowania, co oznacza, że Intel był w stanie wycisnąć nieco więcej wydajności z istniejących jednostek.
Omawiane procesory mają pojawić się w sprzedaży 20 października 2022. Nadal czekamy jednak na informacje o pozostałych modelach, jak na przykład Intel Core i5-13400 oraz Intel Core i5-13400F, które dla wielu mogą okazać się złotym środkiem wydajności i ceny, podobnie do zeszłorocznych odpowiedników. Nie dowiedzieliśmy się również nic o rodzinie Core i3 w kontekście 13-tej generacji. Z czasem grono najnowszych procesorów będzie rosnąć, a oferta wzbogaci się o jednostki w znacznie szerszym przedziale cenowym i wydajnościowym. Omawiana premiera jest zdecydowanie odświeżeniem wprowadzonej w 2021 roku linii produktów, lecz wszystkie zaprezentowane nowości zwiastują niemiarodajnie lepsze procesory.
Komentarze (0)
Czy na pewno chcesz to zrobić?