Premiery ASUS ROG na rok 2022
14-01-2022
Asus rozpoczął rok 2022 prezentując nową generację laptopów w rodzinie ROG. Serie Flow, Zephyrus oraz Strix zyskały zasiliły swoje szeregi urządzeniami napędzanymi przez procesory AMD oraz Intel, wyposażone w karty graficzne Radeon i GeForce. Wiele wskazuje na to, że tegorocznymi laptopami ASUS możemy zachwycać się całkowicie bezkarnie.
ROG Flow Z13
Przygotowana na rok 2022 wersja ASUS ROG Flow Z13 to prawdopodobnie najciekawsza propozycja tego producenta w ostatnich latach. Trudno to urządzenie nazwać pełnoprawnym laptopem, lecz możliwości, jakie oferuje oznaczają, że nie jest to wcale wada. Mierzący jedynie 12 mm grubości tablet z dołączaną klawiaturą w najmocniejszej konfiguracji oferuje 14-rdzeniowy procesor Intel Core i9-12900H oraz mobilny wariant karty graficznej NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti wraz z przełącznikiem MUX. Ten pozwala na wyłączenie zintegrowanej karty graficznej. Aby zapanować nad relatywnie potężną wydajnością w tak niewielkiej obudowie ASUS zdecydował się na użycie komory parowej, aby wspomóc układ chłodzenia. Jest to specyfikacja godna gamingowego laptopa, a biorąc pod uwagę wymiary urządzenia, tym bardziej imponującym jest taki zestaw podzespołów.
Na samych numerach świat jednak się nie kończy. Najbardziej imponującym aspektem Flow Z13 jest jego mobilność i wszechstronność. Gamingowy tablet, gdy tego chcesz, oraz laptop, kiedy go potrzebujesz. Dołączana klawiatura zamienia urządzenie w dość standardowy komputer mobilny, lecz możliwości nie kończą się tutaj. Autorski port do podłączenia zewnętrznej karty graficznej w obudowie XG Mobile umożliwia zwiększenie wydajności do graficznej używając laptopowej karty RTX 3080 lub karty Radeon RX 6850M XT. Akcesorium to posiada zintegrowany zasilacz o mocy 330W, a także dodatkowe porty USB, DisplayPort, HDMI oraz Ethernet. W praktyce oznacza to, że podłączając jeden kabel rozbudowujemy tablet do potężnej stacji roboczej, która obsłuży monitory o wysokiej rozdzielczości jednocześnie pozwalając na płynną rozgrywkę w zaawansowanych tytułach.
ROG Zephyrus G14
Schodząc na ziemię trafiamy na bardziej standardowy komputer mobilny. Tym razem jest to laptop Zephyrus G14, który swoją konstrukcją nie przełamuje nowych barier, lecz zapowiada się równie obiecująco. Zaskakującą nowością w tej serii jest obecność kamerki internetowej, poprzednicy tego elementu nie posiadali. Pozwalało to wprawdzie na uzyskanie węższych ramek ekranu, a streamujący gracze i tak posiadają lepszej jakości zewnętrzne kamery, lecz był to mimo wszystko wybór nietuzinkowy. W tym roku ta podstawowa funkcjonalność została przywrócona i laptop do gier może być również wykorzystywany do wideokonferencji tak, jak na komputer mobilny przystało. Kamerka jest w pełni kompatybilna z funkcją Windows Hello.
W najwyższej konfiguracji do dyspozycji mamy tutaj procesor AMD Ryzen 9 6900HS. Jest to ośmiordzeniowa jednostka o maksymalnym taktowaniu 4.9 GHz. Dedykowana karta graficzna to AMD Radeon RX 6800S, której ASUS pozwolił pobierać aż 105W mocy. Aby skutecznie uporać się z generowanym ciepłem, również tutaj zastosowano komorę parową. Jedynki i zera wyliczane przez te podzespoły w wyjątkowo krótkim czasie przekładają się na płynne gry, których doświadczyć można na równie imponującym 14-calowym ekranie. Zastosowano tu proporcje 16:10, które w najwyższej konfiguracji wypełnione są rozdzielczością 2560 x 1600. Obraz ten wyświetla matryca IPS z technologią Adaptive-Sync. Czas reakcji ograniczono to jedynie 3 ms, a częstotliwość odświeżania osiąga nawet 300 Hz. Każdy panel jest sprawdzony przez Pantone, co ma przekładać się na wspaniałe odwzorowanie kolorów. Łatwo więc zauważyć, że ASUS ROG Zephyrus G14 ma do zaoferowania nie tylko topową wydajność zadowalającą graczy. Jest tu również dostępny ekran, który przypadnie do gustu projektantom graficznym, a za sprawą większej przestrzeni pionowej - nawet pracownikom biurowym.
ROG Strix SCAR 17
Najmocniejszy sprzęt został na koniec. Ten 17,3-calowy gamingowy potwór oferuje właściwie wszystko, czego można oczekiwać od laptopa ukierunkowanego na maksymalną wydajność w grach. Intel Core i9-12900H, NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti, przełącznik MUX, nawet 64 GB pamięci DDR5 oraz dysk SSD PCIe 4.0. Ta lista podzespołów zdecydowanie brzmi imponująco. Aby utrzymać temperatury w ryzach wykorzystano środek termoprzewodzący z ciekłego metalu na procesorze. Conductonaut Extreme od Thermal Grizzly pozwala na uzyskanie temperatur nawet 14°C niższych niż przy zastosowaniu tradycyjnej pasty termoprzewodzącej. Niższe temperatury oznaczają również mniejsze obciążenie wentylatorów. To pozwala na pracę poniżej 40 dB w trybie performance. Wszystkie drobne usprawnienia układu chłodzenia zdecydowanie zdają egzamin, ponieważ karta graficzna oferuje maksymalnie 150W TGP.
W kwestii multimedialnej również trudno cokolwiek zarzucić Strix Scar 17. Ekran w wariancie FHD osiąga maksymalną częstotliwość odświeżania 360 Hz, a opcja QHD dobija do 240 Hz. Bez względu na wersję, użytkownik może cieszyć się czasem reakcji 3 ms, technologią Adaptive-Sync, oraz rozwiązaniem Dolby Vision. Za świetne brzmienie w grach odpowiada 5.1.2-kanałowy wirtualny dźwięk przestrzenny napędzany przez Dolby Atmos. Dwa głośniki wysokotonowe sparowano z dwoma głośnikami niskotonowymi, które wspólnie budują realistyczną scenę dźwiękową.
ASUS rozpoczął rok 2022 z głośnym hukiem i wszystko wskazuje na to, że rodzina ROG przeżyje kolejne 12 miesięcy wypełnionych sukcesami. O ile Flow Z13 zdaje się być najciekawszą, najbardziej innowacyjną propozycją podczas tegorocznych premier, trudno jest zignorować pozostałe propozycje. Te zapewne trafią do szerszego grona odbiorców. Obserwowanie odpowiedzi konkurencji będzie równie pasjonujące jak podziwianie laptopów ROG Strix czy ROG Zephyrus.
Komentarze (0)
Czy na pewno chcesz to zrobić?